All stories tagged :

More

Shettima Ya kai wa El-Rufai ziyarar ta’aziya

Sulaiman Saad
Crime

Nigerian newspapers: 10 things you need to know this Saturday morning

Khad Muhammed
More

Two sustain injuries as 4 vehicles crash on Onitsha-Enugu expressway

Khad Muhammed
More

NYSC gives update on increment of allowances for corps members

Khad Muhammed
More

EXCLUSIVE: Buhari May Extend ‘Private Visit’ To London For Health Reasons

Khad Muhammed
Crime

45-year-old man allegedly rapes 10-year-old girl

Khad Muhammed
More

Drone carries donor kidney to transplant patient in world first ...

Khad Muhammed
More

Ganduje sacks 33 permanent secretaries

Khad Muhammed
Crime

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Friday morning

Khad Muhammed
Crime

Islamic organization kicks as CAN compares Leah Sharibu, Zainab Aliyu

Khad Muhammed
More

Rivers: Gov. Wike gets 7-day ultimatum to reopen NDDC office

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...