All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

Lagos 2019: Agbaje describes Sanwo-Olu’s transparent budgeting system promise as empty

Khad Muhammed
News

CBN states position on New Minimum Wage, reveals effect of N30,000...

Khad Muhammed
News

2019: Why we are different from PDP – Osinbajo

Khad Muhammed
News

Court adjourns indefinitely to determine authentic APC leadership in Abia

Khad Muhammed
News

2019: Senator Akume takes alcohol 6 am daily, sleeps deeply during...

Khad Muhammed
News

2019: Jonathan’s aide, Omokri lists lies, corruption issues under Buhari govt

Khad Muhammed
News

APC reacts to Senate’s decision to PDP’s loss in Kwara election

Khad Muhammed
News

Shehu Sani speaks on Atiku’s plans to sell public companies, calls...

Khad Muhammed
News

PDP vs APC: Call your aides to order – Ortom tells...

Khad Muhammed
News

Benue youths blow hot over fresh plot to impeach Governor Ortom

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...