All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Akwa Ibom Boils As Police Take Over Assembly

Khad Muhammed
News

Ex-Abia governor, Sen. Theodore Orji blasts opponents, reveals when he’ll quit...

Khad Muhammed
Education

Muslims threaten contempt charge against public schools preventing hijab in Osun

Khad Muhammed
Entertainment

Businessman, Bouncer Arraigned For Attacking Wizkid’s Bodyguard

Khad Muhammed
Crime

Husband, native doctor allegedly kill wife over motorcycle in Ebonyi

Khad Muhammed
Crime

Police confirm arrest of Benue man who allegedly slaughtered 9-month-old daughter

Khad Muhammed
News

Sen. Danbaba reports Akume’s committee to Senate over non-performance

Khad Muhammed
News

2019 presidency: Ex-APC chieftain, Frank reveals how Buhari ‘intends to withdraw...

Khad Muhammed
Law

Next level: Rex Institute breaks silence, threatens to drag APC to...

Khad Muhammed
News

Rivers APC crisis: What Amaechi did to me in presence of...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...