All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Ekiti residents recount how Fayose ‘turned us to refugees in our...

Khad Muhammed
News

Senate begins investigation of Kogi govt over alleged illegal procurement of...

Khad Muhammed
Crime

Police dismiss Sergent over alleged killing of undergraduate

Khad Muhammed
News

ISD VS Fani-Kayode: Group provides further reasons PDP chieftain must be...

Khad Muhammed
News

2019 election: Gov. Abdulfatah Ahmed withdraws from senatorial race

Khad Muhammed
News

Senate To FG: Suspend Planned 500% Increase In Tariff On Alcoholic...

Khad Muhammed
News

Champions League: Ronaldo makes history in Juventus’ 1-0 win over Valencia

Khad Muhammed
News

Edo poor electricity: Obaseki orders BEDC MD, Funke Osibodu, others out...

Khad Muhammed
News

Plateau LG workers second least paid in Nigeria despite having lowest...

Khad Muhammed
News

Herdsmen killings: Akume told me not to sign open grazing law...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...