All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

Banditry: 4000 killed, 9000 injured by gunmen in Zamfara – Gov....

Khad Muhammed
News

Real Madrid squad against Getafe emerged [Full list]

Khad Muhammed
Crime

Senate summons IGP over incessant kidnapping – Daily Post Nigeria

Khad Muhammed
News

Oyetola Urges Appeal Court To Uphold APC’s Victory In Osun Election

Khad Muhammed
More

New N30,000 minimum wage: NLC issues fresh warning to State Governors...

Khad Muhammed
News

My suspension sponsored to cripple PDP’s promising petitions at elections tribunal...

Khad Muhammed
More

Buhari jets out to UK on 10-day private visit

Khad Muhammed
Law

Why opposition wants Tanko Muhammad removed as acting CJN – Presidency

Khad Muhammed
News

What PDP chieftain told politicians about NURTW leadership crisis in Oyo

Khad Muhammed
News

Atiku vs Buhari: Ex-Vice President’s legal team warns INEC over documents

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...