All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

9th NASS leadership: Amaechi reveals region Buhari will support to produce...

Khad Muhammed
News

ANRP blasts States, lawmakers over life pensions

Khad Muhammed
News

Real Madrid vs Real Betis: Zidane threatens to quit again after...

Khad Muhammed
News

Ajimobi reveals who’ll take final decision on new Ibadan monarchs

Khad Muhammed
News

Transfer: Juventus identify two Premier League manager as Allegri’s replacement

Khad Muhammed
News

What Cristiano Ronaldo told Juventus team-mates after Allegri’s exit was announced

Khad Muhammed
More

2023: Amaechi explains why Igbo will not produce president, advises Atiku

Khad Muhammed
News

Icardi reveals club he’ll play next season amid rumoured links to...

Khad Muhammed
News

EPL: Chelsea finally decides on Mateo Kovacic’s future

Khad Muhammed
Law

Femi Falana cries out, reveals how judicial system favours rich against...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...