All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Education

Boko Haram: Lillian Gyang, UNIMAID student kidnapped alongside executed Dalep still...

Khad Muhammed
Crime

Buhari orders airstrikes on bandits, kidnappers

Khad Muhammed
News

APC sends message to Kogi people as Gov. Yahaya Bello takes...

Khad Muhammed
News

Edo 2020: PDP Rep member declares support for Obaseki, gives reasons

Khad Muhammed
News

Kobe Bryant: How Obama reacted to death of NBA legend, Gianna

Khad Muhammed
Crime

Abuja-Kaduna railway: Again, gunmen abduct travelers, shoot others at Rigasa Station

Khad Muhammed
News

Serie A: Gattuso angry Ronaldo scored in Napoli’s 2-1 win over...

Khad Muhammed
Entertainment

Grammys 2020: Angelique Kidjo speaks after winning award ahead of Burna...

Khad Muhammed
News

Amotekun: Islamic group sends message to Southwest governors

Khad Muhammed
News

FA Cup: Klopp reveals players responsible for shock 2-2 draw with...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...