All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
More

PDP speaks on Gov. Akeredolu dumping APC

Khad Muhammed
Crime

EFCC confirms Saraki probe to cover 16 years

Khad Muhammed
News

Imo Guber: Even dead people voted for Ihedioha, PDP – Okorocha’s...

Khad Muhammed
News

Five injured as truck crushes tricycles in Ibadan

Khad Muhammed
News

Imo: Okorocha speaks ahead of May 29 handover

Khad Muhammed
Law

N450m campaign money: What happened in court during Belgore’s appearance

Khad Muhammed
News

Appeal Court affirms Dapo Abiodun’s qualifications as Ogun governor-elect

Khad Muhammed
News

Ogun Tribunal: APM makes accusation against APC in petition to Court...

Khad Muhammed
News

Abia: Governor Ikpeazu planning to discredit me through media – Alex...

Khad Muhammed
News

Ugwuanyi has spread infrastructure across Enugu – Catholic Bishop

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...