All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Europa League: What Solskjaer said about Ighalo after Nigerian nets first...

Khad Muhammed
News

Coronavirus: NAHCON opens up on Saudi Arabia’s suspension of lesser Hajj

Khad Muhammed
News

Europa League: Mikel Arteta blames Arsenal player as Gunners crash out...

Khad Muhammed
News

NCC discusses socio-economic benefits, challenges of 5G at SMWL 2020

Khad Muhammed
News

Europa League: Ighalo celebrates first Man Utd goal

Khad Muhammed
News

Europa League highest goal scorers revealed

Khad Muhammed
Crime

EFCC arrests 3 for allegedly duping Ibadan High Chief, Lekan Balogun...

Khad Muhammed
Crime

Sergeant arrested for alleged kidnapping undergoing investigation – Police

Khad Muhammed
News

Senate moves to legalize electronic transactions, criminalize online fraud

Khad Muhammed
Law

Court remands 8 for assaulting PDP leaders in Osun

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...