All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Champions League final: Real Madrid blasts Pochettino over ‘lies’

Khad Muhammed
Education

Student Dies As School Collapses In Ondo

Khad Muhammed
News

Senate concurs bill seeking to establish park-and-pay for vehicle owners in...

Khad Muhammed
Law

Zamfara: Senior lawyer, Ozekhome reacts as Supreme Court nullifies APC victory

Khad Muhammed
Crime

Court sentences Ex-Perm. Sec to jail

Khad Muhammed
News

Gov. Dickson reacts to PDP’s victory in Zamfara, congratulates Mutuwale

Khad Muhammed
News

Herdsmen radio: Ohanaeze blasts FG, asks Buhari to do same for...

Khad Muhammed
Law

Alleged N105m fraud: Court moves ex-SMEDAN DG’s trial until June 7

Khad Muhammed
Crime

NDLEA apprehends two suspected hard currency smugglers in Abuja

Khad Muhammed
News

Lukaku finally ‘agrees’ £175,000-a-week salary to join Inter Milan from Man...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...