All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

FG finally reacts to suspension of Dropbox by US Embassy

Khad Muhammed
News

2023 presidency: APC chieftain, Eze reacts to Amaechi’s comment, tells Igbos...

Khad Muhammed
News

Atiku vs Buhari: Heavy security ahead of Wednesday’s tribunal sitting

Khad Muhammed
Crime

Anambra CP orders arrest of tricycles, buses operating with curtains, tinted...

Khad Muhammed
News

PDP to Tinubu: Don’t curry relevance with our party, mocks ‘his...

Khad Muhammed
News

MASSOB backs Obasanjo, accuses Buhari of planning to destroy S/east, S/south...

Khad Muhammed
News

We are not safe – Cardinal Onaiyekan speaks on insecurity in...

Khad Muhammed
News

May 29: Gov. Okowa tells commissioners to handover

Khad Muhammed
News

9th NASS leadership: Why Senator Lawan should be Senate President –...

Khad Muhammed
News

‘Okorocha frustrated, refused to release money for my inauguration’ – Ihedioha...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...