All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

Insecurity: Why we won’t negotiate with bandits – Kaduna govt

Khad Muhammed
News

COVID-19: Gov. Sanwo-Olu makes promise to health workers in Lagos

Khad Muhammed
Health

COVID-19: LASUTH nurses who treated dead patient isolated in Lagos

Khad Muhammed
News

COVID-19: Gov. Ugwuanyi thanks Enugu people, begs for more understanding

Khad Muhammed
News

Oyo discharges another COVID-19 patient, left with four active cases

Khad Muhammed
News

Rivers: Police kill kidnap kingpin, recover large cache of arms

Khad Muhammed
News

COVID-19: Why Easter weekend will be hard for us – NCDC...

Khad Muhammed
Crime

Yobe: Police arrest nine suspects for armed robbery, kidnapping

Khad Muhammed
News

Easter: Peter Obi sends message to Christians

Khad Muhammed
Health

COVID-19: British scientist reveals when vaccine for Coronavirus could be ready

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...