All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Gov. Emmanuel submits commissioner, SA-nominees list to Akwa Ibom Assembly [See...

Khad Muhammed
News

Transfer: Real Madrid star decides on £45million move to Chelsea

Khad Muhammed
News

What Nigerians should expect from me in next four years –...

Khad Muhammed
News

Farmer-herder clash: FG begins farm settlements for herdsmen

Khad Muhammed
Crime

Anambra: Man sells three-day-old baby for N150,000, tells wife child died

Khad Muhammed
News

Anambra govt house blocked as protesters accuse Awka monarch of land-grabbing

Khad Muhammed
News

AFCON 2019: Rohr names goalkeeper that will start against Guinea, gives...

Khad Muhammed
News

Presidential election: Tribunal didn’t dismiss application to check INEC server –...

Khad Muhammed
News

HDP vs Buhari: What happened in Presidential Tribunal on Tuesday

Khad Muhammed
News

Ekweremadu speaks on INEC ‘lacking constitutional powers’ to address political parties...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...