All stories tagged :

More

Shettima Ya kai wa El-Rufai ziyarar ta’aziya

Sulaiman Saad
More

Attacks/abductions: Zulum, Borno Senators meet Defence Chief in Abuja

Khad Muhammed
More

Nnamdi Kanu Must Answer For His Crimes Against Nigeria—Arewa Consultative Forum...

Khad Muhammed
More

Seven girls die as canoe capsizes in Jigawa

Khad Muhammed
More

FCT Minister meets teachers as union begins strike over security

Khad Muhammed
More

Kaduna residents lament increase in price of cooking gas

Khad Muhammed
More

North has highest indexes of challenges facing Nigeria – Jega laments

Khad Muhammed
More

BREAKING: We Killed 17 Soldiers, Not Four As Claimed By Nigerian...

Khad Muhammed
More

EXCLUSIVE: Photos, Identities Of Four Nigerian Soldiers Killed Alongside Army Commander,...

Khad Muhammed
More

Bauchi govt to receive World Bank N30bn intervention to tackle flood

Khad Muhammed
More

Northern Women Recount How Bandits, Terrorists Killed Husbands, Forced Them To...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...