All stories tagged :

More

Shettima Ya kai wa El-Rufai ziyarar ta’aziya

Sulaiman Saad
More

Sacked Kano Commissioner’s comments on Afghanistan generates backlash on social media

Khad Muhammed
More

MACBAN condemns killing of Muslims in Plateau State, calls for arrest...

Khad Muhammed
More

Flood displaces 120 families in Jigawa

Khad Muhammed
More

BREAKING: Widow Of Former President Shehu Shagari, Hadiza Dies From COVID-19...

Khad Muhammed
More

Lionel Messi’s welcome package at PSG includes cryptocurrency fan tokens

Khad Muhammed
More

Financial autonomy: Bauchi Speaker harps on sustained cooperation among arms of...

Khad Muhammed
More

Troops attack bandits’ camps in Niger, eliminate scores

Khad Muhammed
More

Customs vehicle cashing suspected rice smuggler crushes 7 to death, injures...

Khad Muhammed
More

JNI condemns killings in Plateau

Khad Muhammed
More

Zahra not above the law – Hisbah slams Yusuf Buhari fiancee’s...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...