All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Barcelona edge closer to LaLiga title with Alaves win

Khad Muhammed
News

Why South East should produce next SGF or Deputy Senate President...

Khad Muhammed
News

PDP Chairman, deputy suspended for allegedly diverting campaign, IDPs funds

Khad Muhammed
Crime

Estranged lover kills five members of ex-girlfriend’s family for being jilted

Khad Muhammed
News

Medical doctor rejects Okorocha’s appointment, gives reason

Khad Muhammed
News

FRSC appoints 4 Deputy Corps Marshals, promotes senior officers

Khad Muhammed
Crime

We arrested Dalori, CEO Galaxy Transport for alleged N7bn Ponzi scheme...

Khad Muhammed
Crime

Vigilante guns down suspected robbers in Delta, recover pistol, charms

Khad Muhammed
News

Emmanuel Onwubiko: New Minimum Wage: New work ethics

Khad Muhammed
News

21 killed as heavy storm sweeps South Africa

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...