All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Serie A: Conte’s men never give up –Lukaku reacts to Inter...

Khad Muhammed
News

PDP suspends Abia Commissioner, LG boss over alleged anti-party activities

Khad Muhammed
Entertainment

Oscars 2020: Full list of winners

Khad Muhammed
News

Serie A: highest goal scorers chasing golden boot this season

Khad Muhammed
News

Serie A: Ibrahimovic hits out at AC Milan team-mates after 4-2...

Khad Muhammed
News

Serie A: Conte speaks on Inter’s ‘dream’ of winning title ahead...

Khad Muhammed
News

EPL: Man Utd striker, Ighalo being monitored for 14 days amid...

Khad Muhammed
News

Imo: Ihedioha makes clarifications on Father Mbaka’s alleged plea for forgiveness...

Khad Muhammed
News

LaLiga: Zidane speaks on Bale’s performance after Real Madrid’s 4-1 win...

Khad Muhammed
News

EPL Table: Guardiola makes claims about Liverpool’s lead over Man City

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...