All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Stop giving your aides orders to lambast Tinubu, other APC leaders...

Khad Muhammed
News

EPL: Guardiola names two best teams he has faced in his...

Khad Muhammed
News

Presidential election: Obasanjo has paid assassins to kill me, my son...

Khad Muhammed
News

Osun Guber: APC, PDP trade words over pending appeal court case

Khad Muhammed
News

Femi Fani-Kayode: Analysis of an existential threat in Nigeria

Khad Muhammed
News

Mikel Obi speaks on leaving Middlesbrough, having options from other clubs...

Khad Muhammed
News

Zamfara swearing-in: Military issues strong warning to politicians

Khad Muhammed
News

Ramadan: Atiku tells Muslims what to do for Nigeria

Khad Muhammed
News

Nigeria election: Buhari’s minister rates APC’s performance in South-East

Khad Muhammed
Crime

Police arrest Ani, wanted robber, cultist in Enugu

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...