All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

Court remands Kenyan woman for importing cocaine to Nigeria

Khad Muhammed
News

Champions League final: What Klopp said about winning trophy

Khad Muhammed
Crime

EFCC arrests proprietor, students of ‘Yahoo Yahoo’ training school in Lagos

Khad Muhammed
News

Admit failure and stop blaming Saraki, Dogara – Frank attacks Buhari

Khad Muhammed
News

Full text of Governor Ambode’s farewell address to Lagosians

Khad Muhammed
News

Tottenham vs Liverpool: Redknapp predicts Champions League final

Khad Muhammed
News

Transfer: Arsene Wenger gets fresh job offer as Leroy Sane’s new...

Khad Muhammed
News

Transfer: Hazard speaks on joining another Premier League club

Khad Muhammed
News

Ohanaeze sends powerful message to governors, political office holders ahead of...

Khad Muhammed
Crime

Man allegedly kills brother over N30,000 in Kaduna

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...