All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Inauguration: What Zulum said during his swearing in as Borno governor

Khad Muhammed
News

Cross River: Pay us for losing 76 oil wells, Bakassi to...

Khad Muhammed
News

May 29: What Gov. Lalong did in Plateau during his swearing...

Khad Muhammed
Entertainment

US police name Chris Attoh as suspect in wife’s assassination

Khad Muhammed
More

OBJ narrates scary ordeal as Ethiopian Airlines plane that nearly crashed

Khad Muhammed
More

Age Falsification: NYSC moves to include Date of Birth on discharge...

Khad Muhammed
News

Imo Governor makes two appointments

Khad Muhammed
News

Arsenal’s last opportunity of qualifying for UCL revealed

Khad Muhammed
Crime

Zamfara governor, Matawalle, issues stern warning to bandits, states plan to...

Khad Muhammed
News

Benue: What Suswam, David Mark, Ayu said about Gov. Ortom’s reelection

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...