All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

May 29: Atiku will soon replace you – Ex-APC chieftain tells...

Khad Muhammed
News

May 29: Tinubu, Obanikoro arrive for Sanwo-Olu’s inauguration as Ambode stays...

Khad Muhammed
News

May 29: Saraki urges Nigerians to hold their leaders accountable

Khad Muhammed
News

May 29: What Nigerians should expect from Buhari’s second term –...

Khad Muhammed
Entertainment

Game of Thrones star actor, Jon Snow checks into rehab

Khad Muhammed
News

Fani-Kayode reacts to call for Oshiomhole’s resignation as APC Chairman

Khad Muhammed
News

Gov. Okorocha leaving N300bn debt for Ihedioha – PDP

Khad Muhammed
Law

ICPC drags woman to court for securing govt job with forged...

Khad Muhammed
News

Imo: Ihedioha vows to step on toes as governor, gives reasons

Khad Muhammed
News

Europa League final: Unai Emery names best five players in the...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...