All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

LaLiga: Zidane reveals players he will buy this season for Real...

Khad Muhammed
Education

Governing council sacks Ibarapa Polytechnic management, appoints acting Rector, Bursar, Registrar

Khad Muhammed
Entertainment

How I died, came back to life – Nollywood actor, Mr....

Khad Muhammed
Crime

Lawyers blame police for congestion of prisons in Ebonyi

Khad Muhammed
News

Senate President: Ndume, Goje asked to step down for Lawan

Khad Muhammed
Crime

Father Of 11-Year-Old Boy Killed By Okorocha’s Demolition Thugs Demands N20m...

Khad Muhammed
News

Real Madrid: Perez hands Zidane name of player to leave Bernabeu...

Khad Muhammed
News

Pastor Giwa reveals only way Akeredolu can get second term as...

Khad Muhammed
News

2019 elections: Serving ministers, party leaders made APC to lose South...

Khad Muhammed
News

Insecurity: Nigerian leaders have failed woefully – Rev. Onuche

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...