All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

EPL: Rashford out for six weeks

Khad Muhammed
Crime

Police Debunk Report Claiming 30 People Were Killed In Kaduna-Zaria Road...

Khad Muhammed
News

EPL: Klopp speaks after Liverpool defeated Man United 2-0

Khad Muhammed
Crime

BREAKING: Boko Haram/ISWAP: UN announces attack on facility, aid workers in...

Khad Muhammed
Crime

Why I killed my lover, suspected Killer of Jigawa divorcee revealed

Khad Muhammed
Crime

Supreme court affirms Tambuwal as Sokoto governor, strikes out Aliyu’s appeal

Khad Muhammed
Crime

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Monday morning

Khad Muhammed
More

Buhari speaks on Nigeria-UK relations, rues visa, customs barrier within Commonwealth

Khad Muhammed
More

EU accuses FG of doing nothing to stop killings, persecution of...

Khad Muhammed
More

Just In: Pipeline leakage leads to fire outbreak in Lagos community,...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...