All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
More

NCAA revokes pilot’s licence – Daily Post Nigeria

Khad Muhammed
Crime

Abuja: Pastor nabbed for allegedly raping, impregnating 16-year-old

Khad Muhammed
News

Court to hear case seeking Bulkachuwa’s sack as Senator-elect on Monday

Khad Muhammed
News

Atiku, PDP Express Worry Over Delay In Bulkachuwa’s Replacement, Petition Appeal...

Khad Muhammed
News

Gov. Ortom vs Oshiomhole: Court fixes date for case against APC...

Khad Muhammed
News

I’ll Get My Belts Back, Defeat Minor Setback, Says Anthony Joshua...

Khad Muhammed
News

Seria A: Cristiano Ronaldo shortlists two managers to become Juventus new...

Khad Muhammed
News

Champions League seeds for 2019/2020 season confirmed

Khad Muhammed
Education

Osun Poly crisis: Remain in your parents’ house – Management warns...

Khad Muhammed
News

Champions League final: What Pochettino said after 2-0 defeat to Liverpool

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...